headerfoto

Riegrova chata

Riegrova turistická chata s rozhlednou

cyklista_small.jpg, 4,9kBZ vrcholu Kozákova je překrásný pohled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, České středohoří, Český ráj a Orlické hory. Jedinečný pohled byl rušen tím, že turista musel přecházet z místa na místo , aby viděl celou oblast. Tomu chtěli členové okolních odborů Klubu českých turistů zabránit a přišli s myšlenkou postavit na vrcholu Kozákova rozhlednu, která by vyhlídku soustředila.

-
Riegrova chata Kozákov

Komárov 45, 513 01 Semily
Tel.: 481 320 100
e-mail : chata@kozakov.cz ; web : www.kct.semily.cz
-

Aby tyčovitý tvar rozhledny nerušil vrchol Kozákova, měla být rozhledna spojena s románskou kaplí věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Náklady na tuto kapli byly velmi vysoké, proto bylo doporučeno postavit mohylovou rozhlednu. Koncem roku 1902 byl zřízen fond vyhlídkové mohyly. Tento záměr znemožnila první světová válka a po vzniku Československé republiky byly peníze použity na účely národní - stavbu škol.

kozakov_chata_small.jpg, 15kBV roce 1923 vyšel z odboru KČT Semily návrh, aby na vrcholu památného Kozákova byla postavena turistická chata, jež by nesla jméno semilského rodáka dr. Františka Ladislava Riegra. A tak z příspěvkových okolních měst, spořitelen, založen, soukromníků a jednotlivců byla dne 24. června 1928 slavnostně otevřena Riegrova turistická chata na Kozákově. Chata poté po dlouhá léta sloužila turistické veřejnosti. Po likvidaci KČT v roce 1948 přešla do majetku jiných organizací. Až počátkem roku 1996 byla udělána výjimka k nákupu své vlastní chaty zpět do majetku KČT. Klub českých turistů Semily musel vynaložit značné množství finančních prostředků, a zdevastovanou chatu zprovoznil.

kozakov_rozhledna_small.jpg, 13kBOd počátku myšlenky postavit rozhlednu uplynulo přes 90 let, než se konečně stala skutečností. V roce 1993 se na odbor KČT Semily obrátila armáda vybudovat v rámci výstavby šestiboké kovové věže na Kozákově rozhlednu. I přes různost názorů se odbor KČT v Semilech rozhodl tento návrh podpořit. Byly sdruženy finanční prostředky ve výši přes půl miliónu korun. Vyhlídkový ochoz byl zpřístupněn 1. prosince 1994. Slavnostní otevření rozhledny se uskutečnilo 22. dubna 1995. Veřejnost má přístup na ochoz pro turisty ve výšce 24 metrů a vedou k němu 124 schody. Celková výška věže je 40 metrů. Během zimních měsíců však věž není veřejnosti přístupná, s výjimkou dnů bez sněhu a námrazy.

-
Otevírací doba rozhledny

Duben So, Ne, svátky 10.00 - 16.00
Květen, září Út - Pá 10.00 - 16.00
So - Ne 09.00 - 17.00
Červen - srpen Po - Ne 09.00 - 17.00